Jak správně skladovat potraviny v lednici? Každá potravina má totiž dle teploty a vlhkosti v ledničce své pravé místo. Dle odborníků je ideální teplota 8 °C a 80% vlhkost, ty nevedou ke tvorbě bakterií a plísní.

Co do ledničky nepatří?  Jde o některé druhy ovoce, zejména exotické plody jako je papája, mango, banány, citrusy. Ze zeleniny potom ta, která obsahuje velký podíl vody jako okurky, rajčata, lilek. Nevhodné je také skladovat v lednici brambory. Zeleninu/ovoce ukládejte odděleně do spodní zásuvky lednice, která je pro ni přímo určena, díky optimální vlhkosti a teplotě.

Nad zeleninovým sektorem se nachází police vhodná pro skladování masa a ryb, protože právě toto místo, je jedno z nejchladnějších v celé lednici. Výše pak už ukládejte uzeniny, sýry, jogurty. Pokud máte v bytě přeci jen příliš teplo, tak právě sem lze uložit i ovoce a zelenina jako je banán, meloun, lilek. Do horní police ukládejte máslo, tuky, majonézy, protože je zde nejvyšší teplota a my chceme mít máslo připraveno k potěru.

Do dvířek lednice lze pak uložit láhve, plechovky, potraviny, které potřebují stát. Výše pak vajíčka, kde odborníci doporučují vybalit je z papírových obalů, které jsou plné mikroorganismů a hrozila bych tak kontaminace ostatních potravin.

Uvařená jídla skladujte nejlépe v uzavíratelných nádobách a pokuste se jim najít místo mimo čerstvé potraviny.

Do mrazáku pak uskladňujte odděleně mraženou zeleninu, ovoce, maso, zmrzlinu, aby vám od sebe nenačichli. Doporučujeme označit si je vždy datem a nepřesáhnout jeden rok. U balených potravin je datum minimální trvanlivosti samozřejmě vyznačeno na obale od výrobce.

Některé lednice mají funkci tzv. „šestý smysl“, který udrží potraviny déle čerstvé. Lednici udržujte čistou, čas od času ji odmrazte a vyčistěte, pokud tedy tato funkce není již její součástí. Povrchy lednice čistěte nejlépe octovou vodou.

A na závěr důležité pravidlo neplýtvání: potraviny, jimž prochází doba spotřeba nejdříve, umisťujte v lednici ve vámi nejlépe viditelné části, abyste je zbytečně nevyhazovali, jen protože jste náhodou zapomněli.

SKLADOVÁNÍ POTRAVIN V LEDNIČCE