Bez dodržování správných zásad skladování potravin se neobejde žádná domácnost. Hlavním cílem je udržení dlouhodobé čerstvosti a nezávadnosti jídla. Některým surovinám nevadí pokojová teplota, jiné patří do sklepa a samostatnou kapitolou jsou ty, kterým svědčí chladné prostředí lednice či mrazáku. Špatně skladované potraviny jsou domovem bakterií a plísní, které jsou velice škodlivé pro naše zdraví.

Pojďme se společně podívat nejprve na triky správného skladování ovoce a zeleniny, která nesprávným skladováním ztrácí zejména vodu a aromatické látky.

  1. Ovoce a zeleninu je optimální uložit v tenké vrstvě do bedýnek, aby nedocházelo k mechanickému poškození. Pro uchování těchto potravin je optimální větratelný sklep s nízkou teplotou a vysokou relativní vlhkostí.
  2. Některé druhy jsou odolné vůči nízké teplotě. Mezi mrazuvzdornou zeleninu patří kadeřávek, růžičková kapusta, hlávkové zelí, brokolice nebo pór.
  3. Blíží se jaro a spolu s ním nám začínají pomalu klíčit ve sklepě brambory. Pokud vedle brambor umístíte i jablka, podaří se vám klíčení omezit.
  4. Naopak brambory a cibule se společně příliš nekamarádí. Když je necháte u sebe, cibule se začne mnohem rychleji kazit.
  5. Uskladnění cibule není žádná věda. Trik spočívá v silonových punčocháčích. Vložte do nich cibulky, které oddělte gumičkou nebo uzlem. Výsledný řetěz zavěste do prostoru. Takto uskladněná cibule vydrží až 8 měsíců.
  6. Salát patří do chladnějších prostor. Pokud ho bude chtít udržet co nejdéle čerstvý, vložte jej do mísy a na vrch umístěte papírový ubrousek. Ten bude absorbovat vlhkost a salát zbytečně brzy neuvadne.
  7. Jablka uskladněte na suchém a dobře větraném místě ideálně ve sklepě s teplotou 1 – 4 °C. Dobře je hlídejte, aby se nezačala kazit. Pokud objevíte nahnilé jablko, okamžitě jej vyhoďte. Mohlo by nakazit ostatní.
  8. Už se těšíte na jahody? Aby vám déle vydržely, stačí je umýt v naředěném octovém roztoku. (1 díl octa, 10 dílů vody) Poté vám jahody vydrží čerstvé až čtrnáct dní.

 

 

Skladování ovoce a zeleniny na jedničku