Víte, že skořápky z vajec kromě uhličitanu vápenatého obsahují i stopové prvky, jako je jód, železo, měď, zinek, kobalt, mangan či fosfor? Proto mají v domácnosti mnoho možností využití. Pojďme se společně podívat na některé z nich.

  1. Vylepší úrodu rajčat

Právě na jaře se vám bude hodit tento fígl, který znásobí vaší sklizeň rajčat. Při jejich sázení do země vždy do vyhloubené díry vysypejte hrstku nadrcených skořápek. Rostlinky tak budou mít cenný zdroj vápníku, který napomůže, že rajčatům nebudou hnít květy.

  1. Ochrání rostliny před slimáky

Kdo by ze zahrádkářů neznal spoušť, kterou zanechá invaze slimáků a hlemýžďů. Co ale nemají zaručeně rádi je přecházení přes ostrý povrch. Proto rada zní jednoduše: nasypejte skořápky kolem kořenů rostlinek a slimáci se jim obloukem vyhnou.

  1. Odstraní tmavé zabarvení hrníčku

Do hrnečku zbarveného od černého čaje nasypejte trochu rozdrcených skořápek a trochu saponátu. Vše zalijte horkou vodou. Porézní skořápky uvolněné hnědě pigmenty absorbují a hrneček bude opět nádherně bílý.

  1. Vyčistí špinavé vázy

Některé vázy se velmi špatně čistí. Nečistota se však dá velmi snadno odstranit díky nadrceným skořápkám, které nasypete do vázy a zakápnete je citronovou šťávou. Ostré kousky skořápek „oškrábou“ krouživými pohyby nečistoty a citronová šťáva odstraní mastný povrch. Takto naplněnou vázu můžete mít i několik dní, dokud všechna špína nezmizí. Nakonec vázu vysypte a umyjte mýdlovou vodou.

  1. Pomůže k odkyselení kávy

Káva je pro lidský organismus kyselá. Jenomže mnoho lidí si den bez šálku kávy vůbec nedokáže představit. Jaké je řešení? Přidávejte do kávy rozemleté vaječné skořápky, které kyselost odstraní. Skořápky by ideálně měly pocházet z domácí produkce nebo biochovu a měly by být důkladně omyté. Abyste se zbavili všech nežádoucích bakterií, raději je vložte do trouby a pražte 15 minut při 180 °C. Poté skořápky nasypte do mlýnku, mixéru či hmoždíře a rozemelte. Poté stačí přidat trochu připraveného prášku ze skořápek do konvičky s kávou, překapávače nebo přímo do hrnku.

6. Udržuje zdravé rostliny

Pokud si uděláte tureckou kávu a přidáte do ní rozemleté skořápky, pak lógr nevyhazujte, ale přidejte ho ke květinám. Kombinace dusíku z mleté kávy a vápníku z vaječných skořápek jim prospěje.

  1. Vybělí prádlo

Díky tomu, že jsou skořápky vajec porézní, snadno pohlcují skvrny a nežádoucí barvy i z bílého oblečení. Ideální proto je, když je vložíte nadrcené do malého sáčku z tenké tkaniny, který dobře zavážete a poté vhodíte společně s prádlem do pračky. Až se bude špína uvolňovat, vaječné skořápky ji absorbují a prádlo zůstane bílé.

 

Jak využít vaječné skořápky