Možná jste ten typ kuchaře či kuchařky, který si před nákupem připraví pečlivý plán, co bude v nadcházejícím týdnu vařit, a nakupuje podle seznamu. Pokud ne a nakupujete v lehkém chaosu, přičemž pak s těžkým srdcem vyhazujete prošlé jídlo, mohla by se vám hodit nová aplikace. Foodfully, vytvořená pro chytré telefony, pohlídá za vás, co se vám doma právě kazí.

Foodfully momentálně běží v beta testování, spuštění je naplánované hned na začátek roku 2016. Autoři aplikace věří, že pomůže domácnostem omezit plýtvání potravinami až o 50 procent.

Repro: Ze stránek o aplikaci Foodfully.
Repro: Ze stránek o aplikaci Foodfully.

„Šlo nám především o to pokusit se nějak omezit plýtvání. Lidé plýtvají jídlem. Tedy i svými penězi. A zdroji, které spolykalo pěstování, přeprava, prodej,“ uvedla v rozhovoru pro odborný server TreeHugger jedna z autorek aplikace Brianna McGuire.

Aplikace funguje jednoduše. Pokud nakupujete online, aplikace si zapamatuje váš nákup. Anebo můžete v obchodě jednotlivé položky nafotit a do aplikace vložit. Umí také číst informace z věrnostních karet z jednotlivých obchodů. Jinou možností je prostě do aplikace ručně naťukat váš nákup. Pak už na vás bude automaticky vyskakovat upozornění, kdy další z položek končí životnost; pokud využijete skeny, pak informace o konci spotřební lhůty.

„Aplikace sleduje čerstvost potravin pomocí databáze, která předvídá skladovatelnost a životnost potravin v lednici. Ví, jak dlouho vám v lednici vydrží třeba krájená šunka,“ uvedla McGuire.

Potravinami se zabývá dlouhodobě, na postgraduálu studovala choroby, které zkažené potraviny způsobují. Databáze, která předvídá životnost jídla, je jejím vlastním dílem. Celou aplikaci pak připravoval tým programátorů a mikrobiologů, který úzce spolupracoval se zemědělskou komunitou v USA a výzkumníky z University of California.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

V citovaném rozhovoru McGuire uvedla, že se lidé nemusejí bát, že je vlastní telefon „uspamuje“: „Upozornění přijde najednou, každé dva až tři dny. Tak, abyste si mohli jídelníček naplánovat právě podle toho, čemu dochází životnost.“

Foodfully zároveň nabídne i jednoduché recepty, jak s těmito potravinami naložit.

Jídlo, které spotřebujete, můžete z databáze ručně vymazat; fungovat by měl i hlasový příkaz.

Chytrá aplikace řekne, které jídlo se vám doma právě kazí
Označeno: